Olympics – Men's Athletics Track Medal Winners

Click on heading to sort.
Games Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
2016 Rio 100 Meters Usain Bolt (JAM) Justin Gatlin (USA) Andre De Grasse (CAN)
2016 Rio 200 Meters Usain Bolt (JAM) Andre De Grasse (CAN) Christophe Lemaitre (FRA)
2016 Rio 400 Meters Wayde van Niekerk (RSA) Kirani James (GRN) LaShawn Merritt (USA)
2016 Rio 800 Meters David Rudisha (KEN) Taoufik Makhloufi (ALG) Clayton Murphy (USA)
2016 Rio 1,500 Meters Matthew Centrowitz, Jr. (USA) Taoufik Makhloufi (ALG) Nick Willis (NZL)
2016 Rio 5,000 Meters Mo Farah (GBR) Paul Chelimo (USA) Hagos Gebrhiwet (ETH)
2016 Rio 10,000 Meters Mo Farah (GBR) Paul Tanui (KEN) Tamirat Tola (ETH)
2016 Rio 110 Meter Hurdles Omar McLeod (JAM) Orlando Ortega (ESP) Dimitri Bascou (FRA)
2016 Rio 400 Meter Hurdles Kerron Clement (USA) Boniface Mucheru Tumuti (KEN) Yasmani Copello (TUR)
2016 Rio 3000 Meter Steeplechase Conseslus Kipruto (KEN) Evan Jager (USA) Mahiedine Mekhissi-Benabbad (FRA)
2012 London 100 Meters Usain Bolt (JAM) Yohan Blake (JAM) Justin Gatlin (USA)
2012 London 200 Meters Usain Bolt (JAM) Yohan Blake (JAM) Warren Weir (JAM)
2012 London 400 Meters Kirani James (GRN) Luguelin Santos (DOM) Lalonde Gordon (TRI)
2012 London 800 Meters David Rudisha (KEN) Nigel Amos (BOT) Timothy Kitum (KEN)
2012 London 1,500 Meters Taoufik Makhloufi (ALG) Leonel Manzano (USA) Abdalaati Iguider (MAR)
2012 London 5,000 Meters Mo Farah (GBR) Dejen Gebremeskel (ETH) Thomas Pkemei Longosiwa (KEN)
2012 London 10,000 Meters Mo Farah (GBR) Galen Rupp (USA) Tariku Bekele (ETH)
2012 London 110 Meter Hurdles Aries Merritt (USA) Jason Richardson (USA) Hansle Parchment (JAM)
2012 London 400 Meter Hurdles Félix Sánchez (DOM) Michael Tinsley (USA) Javier Culson (PUR)
2012 London 3000 Meter Steeplechase Ezekiel Kemboi (KEN) Mahiedine Mekhissi-Benabbad (FRA) Abel Mutai (KEN)
2008 Beijing 100 Meters Usain Bolt (JAM) Richard Thompson (TRI) Walter Dix (USA)
2008 Beijing 200 Meters Usain Bolt (JAM) Shawn Crawford (USA) Walter Dix (USA)
2008 Beijing 400 Meters LaShawn Merritt (USA) Jeremy Wariner (USA) David Neville (USA)
2008 Beijing 800 Meters Wilfred Bungei (KEN) Ismail Ahmed Ismail (SUD) Alfred Kirwa Yego (KEN)
2008 Beijing 1,500 Meters Rashid Ramzi (BRN) Asbel Kiprop (KEN) Nick Willis (NZL)
2008 Beijing 5,000 Meters Kenenisa Bekele (ETH) Eliud Kipchoge (KEN) Edwin Soi (KEN)
2008 Beijing 10,000 Meters Kenenisa Bekele (ETH) Sileshi Sihine (ETH) Micah Kogo (KEN)
2008 Beijing 110 Meter Hurdles Dayron Robles (CUB) David Payne (USA) David Oliver (USA)
2008 Beijing 400 Meter Hurdles Angelo Taylor (USA) Kerron Clement (USA) Bershawn Jackson (USA)
2008 Beijing 3000 Meter Steeplechase Brimin Kipruto (KEN) Mahiedine Mekhissi-Benabbad (FRA) Kichard Kipkemboi Mateelong (KEN)
2004 Athens 100 Meters Justin Gatlin (USA) Francis Obikwelu (POR) Maurice Greene (USA)
2004 Athens 200 Meters Shawn Crawford (USA) Bernard Williams (USA) Justin Gatlin (USA)
2004 Athens 400 Meters Jeremy Wariner (USA) Otis Harris (USA) Derrick Brew (USA)
2004 Athens 800 Meters Yuriy Borzakovskiy (RUS) Mbulaeni Mulaudzi (RSA) Wilson Kipketer (DEN)
2004 Athens 1,500 Meters Hicham El Guerrouj (MAR) Bernard Lagat (KEN) Rui Silva (POR)
2004 Athens 5,000 Meters Hicham El Guerrouj (MAR) Kenenisa Bekele (ETH) Eliud Kipchoge (KEN)
2004 Athens 10,000 Meters Kenenisa Bekele (ETH) Sileshi Sihine (ETH) Zersenay Tadesse (ERI)
2004 Athens 110 Meter Hurdles Liu Xiang (CHN) Terrence Trammell (USA) Anier García (CUB)
2004 Athens 400 Meter Hurdles Felix Sanchez (DOM) Danny McFarlane (JAM) Naman Keita (FRA)
2004 Athens 3000 Meter Steeplechase Ezekiel Kemboi (KEN) Brimin Kipruto (KEN) Paul Kipsiele Koech (KEN)
2000 Sydney 100 Meters Maurice Greene (USA) Ato Boldon (TRI) Obadele Thompson (BAR)
2000 Sydney 200 Meters Konstantinos Kenteris (GRE) Darren Campbell (GBR) Ato Boldon (TRI)
2000 Sydney 400 Meters Michael Johnson (USA) Alvin Harrison (USA) Greg Haughton (JAM)
2000 Sydney 800 Meters Nils Schumann (GER) Wilson Kipketer (DEN) Djabir Saïd-Guerni (ALG)
2000 Sydney 1,500 Meters Noah Ngeny (KEN) Hicham El Guerrouj (MAR) Bernard Lagat (KEN)
2000 Sydney 5,000 Meters Million Wolde (ETH) Ali Saidi-Sief (ALG) Brahim Lahlafi (MAR)
2000 Sydney 10,000 Meters Haile Gebrselassie (ETH) Paul Tergat (KEN) Assefa Mezgebu (ETH)
2000 Sydney 110 Meter Hurdles Anier García (CUB) Terrence Trammell (USA) Mark Crear (USA)
2000 Sydney 400 Meter Hurdles Angelo Taylor (USA) Hadi Al Somayli (KSA) Llewellyn Herbert (RSA)
2000 Sydney 3000 Meter Steeplechase Reuben Kosgei (KEN) Wilson Boit Kipketer (KEN) Ali Ezzine (MAR)
1996 Atlanta 100 Meters Donovan Bailey (CAN) Frankie Fredericks (NAM) Ato Boldon (TRI)
1996 Atlanta 200 Meters Michael Johnson (USA) Frankie Fredericks (NAM) Ato Boldon (TRI)
1996 Atlanta 400 Meters Michael Johnson (USA) Roger Black (GBR) Davis Kamoga (UGA)
1996 Atlanta 800 Meters Vebjørn Rodal (NOR) Hezekiél Sepeng (RSA) Fred Onyancha (KEN)
1996 Atlanta 1,500 Meters Noureddine Morceli (ALG) Fermín Cacho (ESP) Stephen Kipkorir (KEN)
1996 Atlanta 5,000 Meters Vénuste Niyongabo (BDI) Paul Bitok (KEN) Khalid Boulami (MAR)
1996 Atlanta 10,000 Meters Haile Gebrselassie (ETH) Paul Tergat (KEN) Saleh Hissou (MAR)
1996 Atlanta 110 Meter Hurdles Allen Johnson (USA) Mark Crear (USA) Florian Schwarthoff (GER)
1996 Atlanta 400 Meter Hurdles Derrick Adkins (USA) Samuel Matete (ZAM) Calvin Davis (USA)
1996 Atlanta 3000 Meter Steeplechase Joseph Keter (KEN) Moses Kiptanui (KEN) Alessandro Lambruschini (ITA)
1992 Barcelona 100 Meters Linford Christie (GBR) Frankie Fredericks (NAM) Dennis Mitchell (USA)
1992 Barcelona 200 Meters Michael Marsh (USA) Frankie Fredericks (NAM) Michael Bates (USA)
1992 Barcelona 400 Meters Quincy Watts (USA) Steve Lewis (USA) Samson Kitur (KEN)
1992 Barcelona 800 Meters William Tanui (KEN) Nixon Kiprotich (KEN) Johnny Gray (USA)
1992 Barcelona 1,500 Meters Fermín Cacho (ESP) Rachid El Basir (MAR) Mohammed Suleiman (QAT)
1992 Barcelona 5,000 Meters Dieter Baumann (GER) Paul Bitok (KEN) Fita Bayisa (ETH)
1992 Barcelona 10,000 Meters Khalid Skah (MAR) Richard Chelimo (KEN) Addis Abebe (ETH)
1992 Barcelona 110 Meter Hurdles Mark McKoy (CAN) Tony Dees (USA) Jack Pierce (USA)
1992 Barcelona 400 Meter Hurdles Kevin Young (USA) Winthrop Graham (JAM) Kriss Akabusi (GBR)
1992 Barcelona 3000 Meter Steeplechase Matthew Birir (KEN) Patrick Sang (KEN) William Mutwol (KEN)
1988 Seoul 100 Meters Carl Lewis (USA) Linford Christie (GBR) Calvin Smith (USA)
1988 Seoul 200 Meters Joe DeLoach (USA) Carl Lewis (USA) Robson da Silva (BRA)
1988 Seoul 400 Meters Steve Lewis (USA) Butch Reynolds (USA) Danny Everett (USA)
1988 Seoul 800 Meters Paul Ereng (KEN) Joaquim Cruz (BRA) Saïd Aouita (MAR)
1988 Seoul 1,500 Meters Peter Rono (KEN) Peter Elliott (GBR) Jens-Peter Herold (GDR)
1988 Seoul 5,000 Meters John Ngugi (KEN) Dieter Baumann (FRG) Hansjörg Kunze (GDR)
1988 Seoul 10,000 Meters Brahim Boutayeb (MAR) Salvatore Antibo (ITA) Kipkemboi Kimeli (KEN)
1988 Seoul 110 Meter Hurdles Roger Kingdom (USA) Colin Jackson (GBR) Tony Campbell (USA)
1988 Seoul 400 Meter Hurdles André Phillips (USA) Amadou Dia Ba (SEN) Edwin Moses (USA)
1988 Seoul 3000 Meter Steeplechase Julius Kariuki (KEN) Peter Koech (KEN) Mark Rowland (GBR)
1984 Los Angeles 100 Meters Carl Lewis (USA) Sam Graddy (USA) Ben Johnson (CAN)
1984 Los Angeles 200 Meters Carl Lewis (USA) Kirk Baptiste (USA) Thomas Jefferson (USA)
1984 Los Angeles 400 Meters Alonzo Babers (USA) Gabriel Tiacoh (CIV) Antonio McKay (USA)
1984 Los Angeles 800 Meters Joaquim Cruz (BRA) Sebastian Coe (GBR) Earl Jones (USA)
1984 Los Angeles 1,500 Meters Sebastian Coe (GBR) Steve Cram (GBR) José Manuel Abascal (ESP)
1984 Los Angeles 5,000 Meters Saïd Aouita (MAR) Markus Ryffel (SUI) Antonio Leitão (POR)
1984 Los Angeles 10,000 Meters Alberto Cova (ITA) Mike McLeod (GBR) Michael Musyoki (KEN)
1984 Los Angeles 110 Meter Hurdles Roger Kingdom (USA) Greg Foster (USA) Arto Bryggare (FIN)
1984 Los Angeles 400 Meter Hurdles Edwin Moses (USA) Danny Harris (USA) Harald Schmid (FRG)
1984 Los Angeles 3000 Meter Steeplechase Julius Korir (KEN) Joseph Mahmoud (FRA) Brian Diemer (USA)
1980 Moscow 100 Meters Allan Wells (GBR) Silvio Leonard (CUB) Petar Petrov (BUL)
1980 Moscow 200 Meters Pietro Mennea (ITA) Allan Wells (GBR) Don Quarrie (JAM)
1980 Moscow 400 Meters Viktor Markin (URS) Rick Mitchell (AUS) Frank Schaffer (GDR)
1980 Moscow 800 Meters Steve Ovett (GBR) Sebastian Coe (GBR) Nikolay Kirov (URS)
1980 Moscow 1,500 Meters Sebastian Coe (GBR) Jürgen Straub (GDR) Steve Ovett (GBR)
1980 Moscow 5,000 Meters Miruts Yifter (ETH) Suleiman Nyambui (TAN) Kaarlo Maaninka (FIN)
1980 Moscow 10,000 Meters Miruts Yifter (ETH) Kaarlo Maaninka (FIN) Mohamed Kedir (ETH)
1980 Moscow 110 Meter Hurdles Thomas Munkelt (GDR) Alejandro Casañas (CUB) Aleksandr Puchkov (URS)
1980 Moscow 400 Meter Hurdles Volker Beck (GDR) Vasili Arkhipenko (URS) Gary Oakes (GBR)
1980 Moscow 3000 Meter Steeplechase Bronisław Malinowski (POL) Filbert Bayi (TAN) Eshetu Tura (ETH)
1976 Montreal 100 Meters Hasely Crawford (TRI) Don Quarrie (JAM) Valeri Borzov (URS)
1976 Montreal 200 Meters Don Quarrie (JAM) Millard Hampton (USA) Dwayne Evans (USA)
1976 Montreal 400 Meters Alberto Juantorena (CUB) Fred Newhouse (USA) Herman Frazier (USA)
1976 Montreal 800 Meters Alberto Juantorena (CUB) Ivo Van Damme (BEL) Rick Wohlhuter (USA)
1976 Montreal 1,500 Meters John Walker (NZL) Ivo Van Damme (BEL) Paul-Heinz Wellmann (FRG)
1976 Montreal 5,000 Meters Lasse Virén (FIN) Dick Quax (NZL) Klaus-Peter Hildenbrand (FRG)
1976 Montreal 10,000 Meters Lasse Virén (FIN) Carlos Lopes (POR) Brendan Foster (GBR)
1976 Montreal 110 Meter Hurdles Guy Drut (FRA) Alejandro Casañas (CUB) Willie Davenport (USA)
1976 Montreal 400 Meter Hurdles Edwin Moses (USA) Michael Shine (USA) Yevgeny Gavrilenko (URS)
1976 Montreal 3000 Meter Steeplechase Anders Gärderud (SWE) Bronisław Malinowski (POL) Frank Baumgartl (GDR)
1972 Munich 100 Meters Valeri Borzov (URS) Robert Taylor (USA) Lennox Miller (JAM)
1972 Munich 200 Meters Valeri Borzov (URS) Larry Black (USA) Pietro Mennea (ITA)
1972 Munich 400 Meters Vincent Matthews (USA) Wayne Collett (USA) Julius Sang (KEN)
1972 Munich 800 Meters Dave Wottle (USA) Yevgeniy Arzhanov (URS) Mike Boit (KEN)
1972 Munich 1,500 Meters Pekka Vasala (FIN) Kipchoge Keino (KEN) Rod Dixon (NZL)
1972 Munich 5,000 Meters Lasse Virén (FIN) Mohammed Gammoudi (TUN) Ian Stewart (GBR)
1972 Munich 10,000 Meters Lasse Virén (FIN) Emiel Puttemans (BEL) Miruts Yifter (ETH)
1972 Munich 110 Meter Hurdles Rod Milburn (USA) Guy Drut (FRA) Thomas Hill (USA)
1972 Munich 400 Meter Hurdles John Akii-Bua (UGA) Ralph Mann (USA) David Hemery (GBR)
1972 Munich 3000 Meter Steeplechase Kipchoge Keino (KEN) Ben Jipcho (KEN) Tapio Kantanen (FIN)
1968 Mexico City 100 Meters Jim Hines (USA) Lennox Miller (JAM) Charles Greene (USA)
1968 Mexico City 200 Meters Tommie Smith (USA) Peter Norman (AUS) John Carlos (USA)
1968 Mexico City 400 Meters Lee Evans (USA) Larry James (USA) Ron Freeman (USA)
1968 Mexico City 800 Meters Ralph Doubell (AUS) Wilson Kiprugut (KEN) Tom Farrell (USA)
1968 Mexico City 1,500 Meters Kipchoge Keino (KEN) Jim Ryun (USA) Bodo Tümmler (FRG)
1968 Mexico City 5,000 Meters Mohammed Gammoudi (TUN) Kipchoge Keino (KEN) Naftali Temu (KEN)
1968 Mexico City 10,000 Meters Naftali Temu (KEN) Mamo Wolde (ETH) Mohammed Gammoudi (TUN)
1968 Mexico City 110 Meter Hurdles Willie Davenport (USA) Ervin Hall (USA) Eddy Ottoz (ITA)
1968 Mexico City 400 Meter Hurdles David Hemery (GBR) Gerhard Hennige (FRG) John Sherwood (GBR)
1968 Mexico City 3000 Meter Steeplechase Amos Biwott (KEN) Benjamin Kogo (KEN) George Young (USA)
1964 Tokyo 100 Meters Bob Hayes (USA) Enrique Figuerola (CUB) Harry Jerome (CAN)
1964 Tokyo 200 Meters Henry Carr (USA) Paul Drayton (USA) Edwin Roberts (TRI)
1964 Tokyo 400 Meters Michael Larrabee (USA) Wendell Mottley (TRI) Andrzej Badeński (POL)
1964 Tokyo 800 Meters Peter Snell (NZL) Bill Crothers (CAN) Wilson Kiprugut (KEN)
1964 Tokyo 1,500 Meters Peter Snell (NZL) Josef Odlozil (TCH) John Davies (NZL)
1964 Tokyo 5,000 Meters Bob Schul (USA) Harald Norpoth (EUA) William Dellinger (USA)
1964 Tokyo 10,000 Meters Billy Mills (USA) Mohammed Gammoudi (TUN) Ron Clarke (AUS)
1964 Tokyo 110 Meter Hurdles Hayes Jones (USA) Blaine Lindgren (USA) Anatoly Mikhailov (URS)
1964 Tokyo 400 Meter Hurdles Rex Cawley (USA) John Cooper (GBR) Salvatore Morale (ITA)
1964 Tokyo 3000 Meter Steeplechase Gaston Roelants (BEL) Maurice Herriott (GBR) Ivan Belyayev (URS)
1960 Rome 100 Meters Armin Hary (EUA) David Sime (USA) Peter Radford (GBR)
1960 Rome 200 Meters Livio Berruti (ITA) Lester Carney (USA) Abdoulaye Seye (FRA)
1960 Rome 400 Meters Otis Davis (USA) Carl Kaufmann (EUA) Malcolm Spence (RSA)
1960 Rome 800 Meters Peter Snell (NZL) Roger Moens (BEL) George Kerr (BWI)
1960 Rome 1,500 Meters Herb Elliott (AUS) Michel Jazy (FRA) István Rózsavölgyi (HUN)
1960 Rome 5,000 Meters Murray Halberg (NZL) Hans Grodotzki (EUA) Kazimierz Zimny (POL)
1960 Rome 10,000 Meters Pyotr Bolotnikov (URS) Hans Grodotzki (EUA) David Power (AUS)
1960 Rome 110 Meter Hurdles Lee Calhoun (USA) Willie May (USA) Hayes Jones (USA)
1960 Rome 400 Meter Hurdles Glenn Davis (USA) Clifton Cushman (USA) Richard Howard (USA)
1960 Rome 3000 Meter Steeplechase Zdzisław Krzyszkowiak (POL) Nikolay Sokolov (URS) Semyon Rzhishchin (URS)
1956 Melbourne 100 Meters Bobby Joe Morrow (USA) Thane Baker (USA) Hector Hogan (AUS)
1956 Melbourne 200 Meters Bobby Joe Morrow (USA) Andy Stanfield (USA) Thane Baker (USA)
1956 Melbourne 400 Meters Charlie Jenkins (USA) Karl-Friedrich Haas (EUA) Voitto Hellsten (FIN), Ardalion Ignatyev (URS)
1956 Melbourne 800 Meters Tom Courtney (USA) Derek Johnson (GBR) Audun Boysen (NOR)
1956 Melbourne 1,500 Meters Ron Delany (IRL) Klaus Richtzenhain (EUA) John Landy (AUS)
1956 Melbourne 5,000 Meters Vladimir Kuts (URS) Gordon Pirie (GBR) Derek Ibbotson (GBR)
1956 Melbourne 10,000 Meters Vladimir Kuts (URS) József Kovács (HUN) Allan Lawrence (AUS)
1956 Melbourne 110 Meter Hurdles Lee Calhoun (USA) Jack Davis (USA) Joel Shankle (USA)
1956 Melbourne 400 Meter Hurdles Glenn Davis (USA) Eddie Southern (USA) Josh Culbreath (USA)
1956 Melbourne 3000 Meter Steeplechase Chris Brasher (GBR) Sándor Rozsnyói (HUN) Ernst Larsen (NOR)
1952 Helsinki 100 Meters Lindy Remigino (USA) Herb McKenley (JAM) Emmanuel McDonald Bailey (GBR)
1952 Helsinki 200 Meters Andy Stanfield (USA) Thane Baker (USA) James Gathers (USA)
1952 Helsinki 400 Meters George Rhoden (JAM) Herb McKenley (JAM) Ollie Matson (USA)
1952 Helsinki 800 Meters Mal Whitfield (USA) Arthur Wint (JAM) Heinz Ulzheimer (GER)
1952 Helsinki 1,500 Meters Josy Barthel (LUX) Bob McMillen (USA) Werner Lueg (GER)
1952 Helsinki 5,000 Meters Emil Zátopek (TCH) Alain Mimoun (FRA) Herbert Schade (GER)
1952 Helsinki 10,000 Meters Emil Zátopek (TCH) Alain Mimoun (FRA) Aleksandr Anufriyev (URS)
1952 Helsinki 110 Meter Hurdles Harrison Dillard (USA) Jack Davis (USA) Arthur Barnard (USA)
1952 Helsinki 400 Meter Hurdles Charles Moore (USA) Yuri Lituyev (URS) John Holland (NZL)
1952 Helsinki 3000 Meter Steeplechase Horace Ashenfelter (USA) Vladimir Kazantsev (URS) John Disley (GBR)
1948 London 100 Meters Harrison Dillard (USA) Barney Ewell (USA) Lloyd LaBeach (PAN)
1948 London 200 Meters Mel Patton (USA) Barney Ewell (USA) Lloyd LaBeach (PAN)
1948 London 400 Meters Arthur Wint (JAM) Herb McKenley (JAM) Mal Whitfield (USA)
1948 London 800 Meters Mal Whitfield (USA) Arthur Wint (JAM) Marcel Hansenne (FRA)
1948 London 1,500 Meters Henry Eriksson (SWE) Lennart Strand (SWE) Wim Slijkhuis (NED)
1948 London 5,000 Meters Gaston Reiff (BEL) Emil Zátopek (TCH) Wim Slijkhuis (NED)
1948 London 10,000 Meters Emil Zátopek (TCH) Alain Mimoun (FRA) Bertil Albertsson (SWE)
1948 London 110 Meter Hurdles William Porter (USA) Clyde Scott (USA) Craig Dixon (USA)
1948 London 400 Meter Hurdles Roy Cochran (USA) Duncan White (CEY) Rune Larsson (SWE)
1948 London 3000 Meter Steeplechase Tore Sjöstrand (SWE) Erik Elmsäter (SWE) Göte Hagström (SWE)
1936 Berlin 100 Meters Jesse Owens (USA) Ralph Metcalfe (USA) Tinus Osendarp (NED)
1936 Berlin 200 Meters Jesse Owens (USA) Mack Robinson (USA) Tinus Osendarp (NED)
1936 Berlin 400 Meters Archie Williams (USA) Godfrey Brown (GBR) James LuValle (USA)
1936 Berlin 800 Meters John Woodruff (USA) Mario Lanzi (ITA) Phil Edwards (CAN)
1936 Berlin 1,500 Meters Jack Lovelock (NZL) Glenn Cunningham (USA) Luigi Beccali (ITA)
1936 Berlin 5,000 Meters Gunnar Höckert (FIN) Lauri Lehtinen (FIN) Henry Jonsson (SWE)
1936 Berlin 10,000 Meters Ilmari Salminen (FIN) Arvo Askola (FIN) Volmari Iso-Hollo (FIN)
1936 Berlin 110 Meter Hurdles Forrest Towns (USA) Donald Finlay (GBR) Frederick Pollard, Jr. (USA)
1936 Berlin 400 Meter Hurdles Glenn Hardin (USA) John Loaring (CAN) Miguel White (PHI)
1936 Berlin 3000 Meter Steeplechase Volmari Iso-Hollo (FIN) Kalle Tuominen (FIN) Alfred Dompert (GER)
1932 Los Angeles 100 Meters Eddie Tolan (USA) Ralph Metcalfe (USA) Arthur Jonath (GER)
1932 Los Angeles 200 Meters Eddie Tolan (USA) George Simpson (USA) Ralph Metcalfe (USA)
1932 Los Angeles 400 Meters Bill Carr (USA) Ben Eastman (USA) Alex Wilson (CAN)
1932 Los Angeles 800 Meters Thomas Hampson (GBR) Alex Wilson (CAN) Phil Edwards (CAN)
1932 Los Angeles 1,500 Meters Luigi Beccali (ITA) Jerry Cornes (GBR) Phil Edwards (CAN)
1932 Los Angeles 5,000 Meters Lauri Lehtinen (FIN) Ralph Hill (USA) Lauri Virtanen (FIN)
1932 Los Angeles 10,000 Meters Janusz Kusociński (POL) Volmari Iso-Hollo (FIN) Lasse Virtanen (FIN)
1932 Los Angeles 110 Meter Hurdles George Saling (USA) Percy Beard (USA) Donald Finlay (GBR)
1932 Los Angeles 400 Meter Hurdles Bob Tisdall (IRL) Glenn Hardin (USA) Morgan Taylor (USA)
1932 Los Angeles 3000 Meter Steeplechase Volmari Iso-Hollo (FIN) Thomas Evenson (GBR) Joe McCluskey (USA)
1928 Amsterdam 100 Meters Percy Williams (CAN) Jack London (GBR) Georg Lammers (GER)
1928 Amsterdam 200 Meters Percy Williams (CAN) Walter Rangeley (GBR) Helmut Körnig (GER)
1928 Amsterdam 400 Meters Ray Barbuti (USA) James Ball (CAN) Joachim Büchner (GER)
1928 Amsterdam 800 Meters Douglas Lowe (GBR) Erik Byléhn (SWE) Hermann Engelhard (GER)
1928 Amsterdam 1,500 Meters Harry Larva (FIN) Jules Ladoumègue (FRA) Eino Purje (FIN)
1928 Amsterdam 5,000 Meters Ville Ritola (FIN) Paavo Nurmi (FIN) Edvin Wide (SWE)
1928 Amsterdam 10,000 Meters Paavo Nurmi (FIN) Ville Ritola (FIN) Edvin Wide (SWE)
1928 Amsterdam 110 Meter Hurdles Sydney Atkinson (RSA) Steve Anderson (USA) John Collier (USA)
1928 Amsterdam 400 Meter Hurdles David Burghley (GBR) Frank Cuhel (USA) Morgan Taylor (USA)
1928 Amsterdam 3000 Meter Steeplechase Toivo Loukola (FIN) Paavo Nurmi (FIN) Ove Andersen (FIN)
1924 Paris 100 Meters Harold Abrahams (GBR) Jackson Scholz (USA) Arthur Porritt (NZL)
1924 Paris 200 Meters Jackson Scholz (USA) Charlie Paddock (USA) Eric Liddell (GBR)
1924 Paris 400 Meters Eric Liddell (GBR) Horatio Fitch (USA) Guy Butler (GBR)
1924 Paris 800 Meters Douglas Lowe (GBR) Paul Martin (SUI) Schuyler Enck (USA)
1924 Paris 1,500 Meters Paavo Nurmi (FIN) Willy Schärer (SUI) Henry Stallard (GBR)
1924 Paris 5,000 Meters Paavo Nurmi (FIN) Ville Ritola (FIN) Edvin Wide (SWE)
1924 Paris 10,000 Meters Ville Ritola (FIN) Edvin Wide (SWE) Eero Berg (FIN)
1924 Paris 110 Meter Hurdles Daniel Kinsey (USA) Sydney Atkinson (RSA) Sten Pettersson (SWE)
1924 Paris 400 Meter Hurdles Morgan Taylor (USA) Erik Wilén (FIN) Ivan Riley (USA)
1924 Paris 3000 Meter Steeplechase Ville Ritola (FIN) Elias Katz (FIN) Paul Bontemps (FRA)
1920 Antwerp 100 Meters Charlie Paddock (USA) Morris Kirksey (USA) Harry Edward (GBR)
1920 Antwerp 200 Meters Allen Woodring (USA) Charlie Paddock (USA) Harry Edward (GBR)
1920 Antwerp 400 Meters Bevil Rudd (RSA) Guy Butler (GBR) Nils Engdahl (SWE)
1920 Antwerp 800 Meters Albert Hill (GBR) Earl Eby (USA) Bevil Rudd (RSA)
1920 Antwerp 1,500 Meters Albert Hill (GBR) Philip Baker (GBR) Lawrence Shields (USA)
1920 Antwerp 5,000 Meters Joseph Guillemot (FRA) Paavo Nurmi (FIN) Eric Backman (SWE)
1920 Antwerp 10,000 Meters Paavo Nurmi (FIN) Joseph Guillemot (FRA) James Wilson (GBR)
1920 Antwerp 110 Meter Hurdles Earl Thomson (CAN) Harold Barron (USA) Frederick Murray (USA)
1920 Antwerp 400 Meter Hurdles Frank Loomis (USA) John Norton (USA) August Desch (USA)
1920 Antwerp 3000 Meter Steeplechase Percy Hodge (GBR) Patrick Flynn (USA) Ernesto Ambrosini (ITA)
1912 Stockholm 100 Meters Ralph Craig (USA) Alvah Meyer (USA) Don Lippincott (USA)
1912 Stockholm 200 Meters Ralph Craig (USA) Don Lippincott (USA) William Applegarth (GBR)
1912 Stockholm 400 Meters Charles Reidpath (USA) Hanns Braun (GER) Edward Lindberg (USA)
1912 Stockholm 800 Meters Ted Meredith (USA) Mel Sheppard (USA) Ira Davenport (USA)
1912 Stockholm 1,500 Meters Arnold Jackson (GBR) Abel Kiviat (USA) Norman Taber (USA)
1912 Stockholm 5,000 Meters Hannes Kolehmainen (FIN) Jean Bouin (FRA) George Hutson (GBR)
1912 Stockholm 10,000 Meters Hannes Kolehmainen (FIN) Lewis Tewanima (USA) Albin Stenroos (FIN)
1912 Stockholm 110 Meter Hurdles Frederick Kelly (USA) James Wendell (USA) Martin Hawkins (USA)
1908 London 100 Meters Reggie Walker (RSA) James Rector (USA) Bobby Kerr (CAN)
1908 London 200 Meters Bobby Kerr (CAN) Robert Cloughen (USA) Nate Cartmell (USA)
1908 London 400 Meters Wyndham Halswelle (GBR) none awarded none awarded
1908 London 800 Meters Mel Sheppard (USA) Emilio Lunghi (ITA) Hanns Braun (GER)
1908 London 1,500 Meters Mel Sheppard (USA) Harold Wilson (GBR) Norman Hallows (GBR)
1908 London 110 Meter Hurdles Forrest Smithson (USA) John Garrels (USA) Arthur Shaw (USA)
1908 London 400 Meter Hurdles Charles Bacon (USA) Harry Hillman (USA) Jimmy Tremeer (GBR)
1904 St. Louis 100 Meters Archie Hahn (USA) Nate Cartmell (USA) William Hogenson (USA)
1904 St. Louis 200 Meters Archie Hahn (USA) Nate Cartmell (USA) William Hogenson (USA)
1904 St. Louis 400 Meters Harry Hillman (USA) Frank Waller (USA) Herman Groman (USA)
1904 St. Louis 800 Meters Jim Lightbody (USA) Howard Valentine (USA) Emil Breitkreutz (USA)
1904 St. Louis 1,500 Meters Jim Lightbody (USA) William Verner (USA) Lacey Hearn (USA)
1904 St. Louis 110 Meter Hurdles Frederick Schule (USA) Thaddeus Schideler (USA) Lesley Ashburner (USA)
1904 St. Louis 400 Meter Hurdles Harry Hillman (USA) Frank Waller (USA) George Poage (USA)
1900 Paris 100 Meters Frank Jarvis (USA) John Tewksbury (USA) Stanley Rowley (AUS)
1900 Paris 200 Meters John Tewksbury (USA) Norman Pritchard (IND) Stanley Rowley (AUS)
1900 Paris 400 Meters Maxey Long (USA) William Holland (USA) Ernst Schultz (DEN)
1900 Paris 800 Meters Alfred Tysoe (GBR) John Cregan (USA) David Hall (USA)
1900 Paris 1,500 Meters Charles Bennett (GBR) Henri Deloge (FRA) John Bray (USA)
1900 Paris 110 Meter Hurdles Alvin Kraenzlein (USA) John McLean (USA) Fred Moloney (USA)
1900 Paris 400 Meter Hurdles John Tewksbury (USA) Henri Tauzin (FRA) George Orton (CAN)
1896 Athens 100 Meters Tom Burke (USA) Fritz Hoffmann (GER) Francis Lane (USA), Alojz Sokol (HUN)
1896 Athens 400 Meters Tom Burke (USA) Herbert Jamison (USA) Charles Gmelin (GBR)
1896 Athens 800 Meters Teddy Flack (AUS) Nándor Dáni (HUN) Dimitrios Golemis (GRE)
1896 Athens 1,500 Meters Teddy Flack (AUS) Arthur Blake (USA) Albin Lermusiaux (FRA)
1896 Athens 110 Meter Hurdles Thomas Curtis (USA) Grantley Goulding (GBR) (none awarded)
TOP
© 2008-2016 iWeblists.com, All Rights Reserved